TÜRKİYE, MOBİL BAĞIMLISI

Post Image
14 Ocak 2018

Bağımsız araştırma şirketi Deloitte’un Global Mobil Kullanıcı Anketi (GMCS) 2017 sonuçlarına göre ülkemizde akıllı telefon kullanıcıları, gün içerisinde her 13 dakikada bir cep telefonu ekranına bakıyor. Deloitte tarafından 6 kıtada, 33 ülke ve 53 bin 150 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları mobil cihaz kullanımında nasıl bağımlı hâle geldiğimizi gözler önüne seriyor.

Araştırmaya göre %92’sinin akıllı telefona erişimi olduğu tespit edilen Türk halkının günde 78 kez yani her 13 dakikada bir cep telefonlarına bakıyor. Bu sonuç, 48 olan Avrupa ortalamasından 1,5 kat daha fazla.

Araştırma, büyük çoğunlumuzun uyumadan önce ve uyandıkran hemen sonra da baktığımız ilk şeyin cep telefonumuz olduğunu gösteriyor. Araştırmaya göre Türkieye’de kullanıcıların %28’I uyanır uyanmaz, %61’I uyandıktan sonra 5 dakika içinde ve %79’u uyandıktan sonra 15 dakika içinde mutlaka telefonuna bakıyor ve sosyal medya hesapları ile mesajlarını (anında mesaj ve SMS) kontrol ediyor. Kullanıcıların gece yatmadan telefonuna bakma oranlarında ise yatmadan hemen önce telefonuna bakanlar %23. Bu oran, yatmadan 5 dakika öncesi dikkate alındığında, tabiri caizse, %52’ye “fırlıyor”.

YUKARI